От 15 до 19 юли имах привилегията да участвам в обучение за учители от цял свят в историческия град Сеговия в Испания. Тази възможност ми бе предоставена благодарение на стипендията, отпусната ми от Министерството на образованието, професионалното обучение и спорта на Испания, със съдействието на Образователния отдел към Посолството на същата страна. Курсът бе организиран от Националния университет за дистанционно образование (UNED), институция, обучаваща чуждестранни студенти.
Приключението започна на 14 юли, когато пристигнахме в Мадрид заедно с моя българска колежка от 164. ГПИЕ „Мигел де Сервантес“, също като мен преподавател по испански език. След спокоен полет до испанската столица се насочихме към жп гарата, за да вземем влак към Сеговия, град известен със своя впечатляващ римски акведукт и богата културна история.
Обучението бе едно наистина обогатяващо преживяване. Темата на курса бе „Кажи ми как говориш и пишеш, и ще ти кажа колко знаеш. Оценяване на компетентностите по испански като втори/чужд език“, като през тези пет дни разгледахме оценяването на писменото изразяване и на произношението, както и изработването на изпитни материали. Тримата лектори, експерти в своите области, споделиха ценни знания и инструменти, които без съмнение ще приложим в нашите класни стаи. В разнообразни интерактивни дейности имахме възможност да почерпим също така от опита на колегите от другите страни и да споделим своя собствен в преподаването и оценяването.
Извън учебните часове, в рамките на културната програма, организирана от университета, се възползвахме от възможността да разгледаме очарователния град Сеговия. Къщата музей на поета Антонио Мачадо, църквата галерия с картини от началото на XX. век на известния испански художник Игнасио Сулоага, калдъръмените улици, готическата катедрала и не на последно място Алкасар, замъкът, който изглежда като изваден от приказка, ни очароваха. Заедно с колеги, участници в обучението, посетихме кралската резиденция Ла Гранха, с прекрасните ѝ градини в стил Версай, намираща се в селцето Сан Илдефонсо, недалеч от Сеговия.
На 20 юли, след като приключихме обучението, се върнахме в Мадрид с автобус. Програмата ни в столицата бе интензивна, но обогатяваща. Посетихме музея „Тисен-Борнемиса“, където се насладихме на обширна колекция от картини на световноизвестни автори, измежду които Пол Гоген, Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Анри Матис, Хуан Миро, Василий Кандински, Уолт Кун и много други представители на модерното изкуство. А къщата музей на испанския художник Хоакин Сороя ни впечатли с очарователната си експозиция от картини, както и с колекция от предмети на изкуството.
Спряхме до паметната плоча на мястото на къщата, където е живял българският писател Димитър Димов през 1943 година, престой, вдъхновил го за написването на романа „Осъдени души“, както и по-късно на пътеписите „Януарска пролет“, „Куха Испания“, „Кастилска зима”, „Сан Себастиян” и на пиесата „Почивка в Арко Ирис“.
Разходихме се из парка „Ретиро“, оазис в сърцето на града, и завършихме обиколката си на емблематичния площад „Пуерта дел Сол“, където се сляхме с оживената атмосфера на Мадрид.
Не можехме да напуснем Мадрид, без да посетим седалището на Институт Сервантес, институция, която играе ключова роля в популяризирането на испанския език и култура по света. Там имахме невероятната възможност да разгледаме изложбата от предмети, писма, ръкописи и печатни издания, завещани от автори, композитори, музиканти и творци от испаноезичния свят. Личности като Габриел Гарсия Маркес, Хуан Рамон Хименес, Кармен Лафорет, Федерико Гарсия Лорка, Рафаел Алберти и много други са оставили това символично наследство, което да се съхрани за поколенията.
След като прекарахме нощта в Мадрид, на 21 юли взехме полет обратно към България, носейки със себе си не само нови знания и педагогически опит, но и незабравими спомени от престоя ни в Испания. Общуването с местната култура и хора остави трайна следа в сърцата ни.
Обучението в университета в Сеговия беше повече от академична възможност; бе културно и професионално преживяване, което ме обогати и вдъхнови. Благодарна съм на ръководството и администрацията на СофтУни за доверието и съдействието за получаване на стипендията и организиране на пътуването, което ми позволи да се потопя и преживея това прекрасно събитие и по този начин да почерпя от опита на испански преподаватели и колеги учители от цял свят. Надявам се да съумея да приложа наученото в часовете по испански език и култура с моите ученици, както и да споделя идеите си с колегите по чужди езици в нашето дигитално училище.
Сашка Василева
учител по испански език в СофтУни БУДИТЕЛ