Кариерният форум TEENSPIRATION подкрепи учениците на гимназия СофтУни БУДИТЕЛ в избора им за бъдещо развитие

Събитието срещна младежите с представители на водещи компании, университети и неправителствени организации

Кариерният форум TEENSPIRATION на гимназия за дигитални науки и прием след 7. клас СофтУни БУДИТЕЛ и тази година вдъхнови,  и подкрепи възпитаниците на училището за избора им на бъдещо развитие – независимо дали планират да продължат образованието си в университет или да се насочат директно към професионалната си реализация. Събитието, провело се на 11 април в базата на гимназията в Дружба, срещна младежите с представители на водещи компании, университети и неправителствени организации и ги запозна с възможностите за работа и обучение.

25 участници, сред които Американски университет в Благоевград, УНСС, Университет по библиотекознание и информационни технологии, Международно висше бизнес училище, Нов български университет, ISIC, програма Fullbright, Unify, UniCredit Bulbank, ОББ, A1, фондация „Международна награда на херцога на Единбург – България“, фондация „Мечешки истории“ и TimeHeroes се включиха със свои щандове, на които консултанти информираха учениците за стажове, обучителни програми и стъпките за професионално развитие при тях.

Тематичните работилници във втората част на форума запознаха учениците ни с експерти от различни водещи компании на българския пазар, които разказаха свои лични мотивиращи истории и дадоха ценни практически съвети за развитието на важни професионални умения. Сред представените теми бяха “7 стъпки за успешен избор на университет и специалност”, “Силата на „нетуъркинг-a“ в оформянето на успешна кариера”, „Мост към бъдещето: Как да се подготвим за света след училище“ и др.

Радослав Бибмалов, съосновател на една от големите комуникационни групи в България – The Smarts, сподели с учениците кои са стъпките за подготовка на успешна презентация и какво е ключово, за да спечелим и задържим вниманието на аудиторията. Владислав Венев от bTV разкри кои са видовете професии в сферата на киберсигурността и кои са пътищата за развитие, ако учениците изберат нея. Защо е важно и как да се научим да управляваме времето си, и да приоритизираме задачите си – това разказаха от екипа на А1, обръщайки внимание, че колкото по-рано учениците се научат да разпределят времето и ангажиментите си, толкова по-добре ще се справят в работата си на по-късен етап. 

Впечатляващи презентации направиха и представителите на HP Inc., Coca-Cola, UniCredit Bulbank и ОББ, които чрез примери от компаниите си споделиха как се гради кариера в технологична фирма, как винаги можем да направим завой в професионалното си развитие, как нетуъркингът може да оформи кариерния ни път и защо е важно още от ученическа възраст да управляваме парите си осъзнато.

Сериозен интерес привлякоха работилниците, които имаха за цел да помогнат на учениците в избора им на университет и специалност. Екипът на Unify даде полезни насоки на младежите за това как да определят целите си и да се придържат към тях по време на обучението си в университета.

В лекцията си Радослава Георгиева, ръководител „Училищно преживяване и общност“ в гимназия СофтУни БУДИТЕЛ, също акцентира върху значимостта на целите, които учениците в последните класове трябва да си поставят за по-нататъшното им развитие. Тя ги насърчи да избират специалност, не която е модерна в момента сред връстниците им, а такава, която им е интересна, вълнуваща и биха избрали за своя професия.

Пълна аудитория събра и презентацията на Ubisoft, чийто екип разказа за интригуващия, но и изпълнен с много работа път – от идеята до реализирането на една видео игра. Младият и вдъхновяващ предприемач Веселин Тонов, основател на Видео фабрика, пък чрез своята история показа на учениците как се създава личен бранд и ги провокира да помислят кои свои качества биха искали да развиват, за да се позиционират като успешни професионалисти.

Вълнуваща беше срещата – дискусия на учениците и с вече завършили възпитаници на гимназията. Никола Испорски, бивш ученик на СофтУни БУДИТЕЛ и настоящ член на екипа на училището, водеше разговора с гостите – вече студенти в различни университети в страната. Те споделиха, че сред най-ценните умения, развили и надградили в гимназията, които ще са им от полза в живота и кариерата, са екипната работа, гъвкавост и адаптивност, критично и аналитично мислене.

Кариерният форум на гимназия СофтУни БУДИТЕЛ е част от фокусираните усилия и стремежа ни да подготвяме осъзнати и уверени млади хора – бъдещи лидери и професионалисти в дигиталната ера.

Лечо Лечев

Образование

Бакалавър по Компютърно и софтуерно инженерство с професионални квалификации – „Компютърен инженер“ и „Учител“ от Технически университет София.
Магистър по Компютърна бизнес информатика с професионална квалификация – Магистър по бизнес информатика от Технически университет София.
Софтуерно инженерство – Софтуерен университет (СофтУни).
 

Професионална квалификация

Основи в икономическото информационно осигуряване – ЦПО към Информационно обслужване АД.
Database Foundations – Oracle
Cambridge ESOL Level 2 Certificate in ESOL International – Cambridge
Train the trainers – Software University
SQL – Hackerrank
 

Участие в живота на гимназията

Тийм лидер на екип Приложно програмиране, Графичен дизайн, Бизнес в база Младост.