Защо да изберем професия „Анимация, Видео и Дигитални Изкуства“?

Стимулирането и развитието на творческите заложби още от най-ранна възраст създава конкурентноспособни, талантливи млади хора, които имат възможност да се реализират в едни от най-бързоразвиващите се индустрии. Често пъти децата и младежите биват ограничавани в тази насока, защото битува мнението, че „творец къща не храни“.

Модерните и високотехнологични индустрии като разработката на игри, киното и дори рекламата доказват точно обратното. Само в нишата на видео игрите има активни над 2 милиарда потребители по данни от 2021. До 2025 се очаква сферата да генерира над $260 милиарда в печалби. Това обяснява интереса от страна на технологичните гиганти (Google, Facebook и Apple) и те да навлязат на гейминг пазара.

Кариерен път в професия „Компютърен аниматор“ отваря необятни хоризонти и неограничени възможности в едни от най-популярните направления, особено сред младежите. Областта съчетава творческите способности с нови високи технологии и дава възможност за себеизразяване и креативни експерименти без ограничения.

Творческа, разнообразна и предизвикателна среда

Като специалист по компютърна анимация, ще имаш възможност да работите в динамична, творческа среда. Ще си сътрудничиш с други креативни хора, ще обменяте идеи и ще се наслаждавате на това, което правите. Творческият заряд на екипите, които се занимават с визуални изкуства, е неоспоримо и впечатляващо явление, което личи и в крайния продукт.

Творенията ти, независимо от сферата, в която се впуснеш, ще достигат до огромен брой хора. Ще вдъхновяват, ангажират и вълнуват публиката, и по този начин със сигурност ще оставиш своя креативен отпечатък и следа. А най-хубавото е, че компютърните аниматори никога не скучаят. Ето само бърз поглед върху разнообразието от дейности, с които ще имаш удоволствието да се занимаваш:

  • Създаване на концепции и разработването на графики и анимации с различни цели – от познавателни до развлекателни;
  • Създаване на 2D и 3D изображения и обекти, добавяне на движения, разработването и илюстрирането на околна среда, наслагване на аудио-визуални ефекти;
  • Създаване на сценарии и концепции на анимационни филми, рисуването на сцени и обекти, моделирането им, добавянето на специални аудио-визуални ефекти, анимиране на сцени.

Като компютърен аниматор ще можеш да работиш както като част от in-house екипите на големи студиа и рекламни агенции, така и на свободна практика. Винаги ще си в крак с новите технологии, защото ще ги прилагаш и в дейността си.

Как се става компютърен аниматор?

Ако си решил да се впуснеш в творческото поле на анимацията, видеото и дигиталните изкуства, първата и най-важна съставка е да те влече и вълнува. Да искаш да създаваш фантастични светове и уникални концепции. Всичко останало се научава и придобива като умения в процеса на учене и практика. Но дори и ученето носи своя креативен заряд, тъй като ти дава всички инструменти, необходими да изразиш себе си:

  • Технически умения: Ще трябва да овладееш тънкостите на Photoshop, Illustrator, дори InDesign за целите на дигиталната графика и предпечатната подготовка. Ще се сблъскаш с Premiere Pro и After Effects за целите на видео обработката и анимацията. В игралната индустрия ще работиш с програми за дигитално скулптуриране като Maya и ZBrush.
  • Меки умения: Тъй като компютърните аниматори работят в екипи от дизайнери, сценаристи и други аниматори, по клиентски и творчески брифове, ще комуникираш активно с хора. Затова и комуникативните умения са изключително важни. По отношение на творческата страна, със сигурност ще се нуждаеш от внимание към детайла, прецизност, но и не на последно място – желание за учене, овладяване на нови техники и прилагане на най-актуалните технологии.

Предимства на креативните професии

Творческият професионален път е много предизвикателен, но може да бъде и много удовлетворяващ, независимо дали си част от кино индустрията, разработката на видео игри или някоя от сферите на рекламния дизайн. Това се дължи на няколко основни характеристики на този тип професии:

Творческо себеизразяване

Това е може би водещата причина някой да избере творчески кариерен път. Въпреки че често се работи в рамките на определени поставени цели, винаги ще имаш възможност да оставиш следа и да сложиш своя почерк върху нещата, които правиш. Можеш да изградиш собствен стил и да избереш да създаваш само определени типове дизайни.

Свобода и гъвкавост

Професии, свързани с дигиталните изкуства, позволяват да работиш дистанционно и сам да управляваш времето си, особено ако станеш фрийлансър или изграждаш своя аудио-визуална идея. Но едно нещо не трябва да забравяш. Работната седмица може да е много по-дълга от стандартните 40 часа, особено на финалната права на проекта ти.

Непрекъснато развитие

Предизвикателната област на компютърната анимация ще те кара непрекъснато да се развиваш. Постоянно ще ти се налага да мислиш „извън кутията“, за да постигнеш дадени резултати. Ще си сред първите, които тестват нови технологии и методи за работа по аудио-визуални проекти. Тази динамика ще разширява умения ти и ще подпомогне креативните процеси, в които си въвлечен, както и собственото ти творчество.

Ако сте родител и с младежа ви ви предстои да решите в каква посока ще поеме , не подценявайте перспективността на компютърната анимация, видео и дигиталните изкуства. Освен добре платени, специалистите в сферата се наслаждават на творческа свобода и задоволство от постигнатите резултати. Ако смятате, че сега е моментът да поощрите тийнейджъра си да преследва и развива творческите си способности, за да знае към какво бъдеще да се стреми, не се колебайте да му дадете тази възможност.

СофтУни БУДИТЕЛ е първата частна гимназия в България, фокусирана върху изграждането на ценни навици и придобиването на ключови начални умения в едни от най-перспективните сфери. Това включва и областта на анимацията, видеото и дигиталните изкуства по професия Компютърен аниматор. За да потопите детето си в този невероятен творчески свят, можете да подадете кандидатура от ТУК.

Лечо Лечев

Образование

Бакалавър по Компютърно и софтуерно инженерство с професионални квалификации – “Компютърен инженер” и “Учител” от Технически университет София.
Магистър по Компютърна бизнес информатика с професионална квалификация – Магистър по бизнес информатика от Технически университет София.
Софтуерно инженерство – Софтуерен университет (СофтУни).
 

Професионална квалификация

Основи в икономическото информационно осигуряване – ЦПО към Информационно обслужване АД.
Database Foundations – Oracle
Cambridge ESOL Level 2 Certificate in ESOL International – Cambridge
Train the trainers – Software University
SQL – Hackerrank
 

Участие в живота на гимназията

Тийм лидер на екип Приложно програмиране, Графичен дизайн, Бизнес в база Младост.