На 29 октомври СофтУни БУДИТЕЛ организира вълнуваща дискусия на тема “Evolving Minds: The Human Brain and AI in the Age of Learning” със специални гости Лиора Гастер, експерт по развитие на човешкия интелект и Петър Петров, лидер и визионер в сферата на ИИ. Модератор на събитието беше Веселин Димитров, гл. редактор на сп. Forbes – България. Пред аудиторията – учители, ученици, родители, журналисти и гости на гимназията – те споделиха своето виждане за оптималното развитие на човешкия интелект в свят, доминиран все повече от технологиите и ИИ.
Как да сме успешни като професионалисти и личности в дигиталната ера, която поставя все повече нови и непознати досега предизвикателства пред нас? В отговорите си на този основен в срещата въпрос двамата откроиха ключови качества като „гъвкавост“, „адаптивност“, „устойчивост“ и „креативност“. Петър Петров акцентира върху уникалността на човешката нервна система и способността на мозъка да изгражда невронни връзки на базата на натрупания ни опит, преживявания и всичко ново, което научаваме. Той коментира, че ИИ ще донесе промени във всички сфери на живота ни, от образованието, през начина ни на комуникация и работа, до това как медиите ще представят реалните факти, така че да ги отличават от изкуствено създадените.
„Хората не трябва да се страхуват от изкуствения интелект, а да се научат да го използват, така че да им бъде полезен в живота и в работата“, каза той и даде пример с вече разработен т.нар. ИИ агент, който може вместо нас, при подадена команда, да влезе в домашния ни компютър и да направи хотелска резервация за следващата ни ваканция. Адаптивност и гъвкавост са двете качества, които той счита, че ще са най-необходими на следващото поколение, за да се научи да извлича максимална полза от технологиите. „Ще можем да ползваме ИИ като наш втори мозък, но повече от всякога ще ценим контакта с останалите хора“, коментира той.
Лиора Гастер допълни, че когато говорим за гъвкавост, на първо място трябва да поставим добре балансираното ни тяло и осъзнатостта ни към него. Според нея неразривната и уникална връзка между човешкия мозък и тялото ни, фактът, че мозъкът ни диктува как да се движим, какви емоции да изпитваме, как да мислим и разсъждаваме е нещо, което не може да бъде заместено от ИИ. „Човешката интелигентност е това да познаваш себе си, да знаеш кое е най-доброто за теб и как да го постигнеш, това ни прави уникални и никой не може да ни го отнеме“, каза Лиора Гастер. Тя насърчи учениците да общуват активно с хората и света около себе си, да провокират нови емоции, да се впускат смело в нови за тях предизвикателствата и начинания, защото по този начин се изграждат като личности.
На въпрос от учениците как да запазим креативността си, когато ИИ ни поднася готови решения, и двамата гости бяха категорични, че това зависи от тях самите – дали ще изберат ИИ да бъде само инструмент и помощник за развиване на техните идеи или ще разчитат единствено на готови модели.
Кои ще се професиите на бъдещето – и на този въпрос Лиора Гастер и Петър Петров отговориха единодушно, че това зависи единствено от начина, по който хората ще използват технологиите и изкуствения интелект в бъдеще.
Пълен запис на дискусията можете да гледате ТУК.