Често задавани въпроси

Прием и ОРИЕНТАЦИЯ

Приемният изпит включва тест от логически, математически и езикови въпроси, писмена задача и устно събеседване. Писмената задача представлява отговор на въпрос, свързан с обществена или значима за кандидата тема. Повече информация и примерен вариант може да намерите ТУК.

Приемът всяка година започва през месец октомври и приключва при запълване на определените квоти за специалностите в Гимназията. 

Минимално изискуемото ниво на владеене на английски език е А2. Всеки новоприет ученик в гимназията следва да се яви на вътрешен изпит по английски език, на който определяме нивото му. Ако не покрива минимума, през лятото е необходимо да последва допълнителна работа.

Всеки новоприет ученик в гимназията следва да се яви на входящ изпит по английски език, на който определяме нивото му. Изпитът включва граматически тест, въпроси за четене с разбиране, слушане с разбиране и писане на кратък текст. Изпитът се провежда в края на учебната година за 7. клас.

С най-голяма тежест е приемният изпит за гимназията, като успешното му взимане, осигурява приема на ученика. Успешното представяне на НВО след 7. клас е от голямо значение за всеки ученик и родител и още повече – добрият резултат, отразяващ вложените усилия и постоянното развитие и напредък на кандидата.

За всички новопостъпили осмокласници, в рамките на първите две седмици на м. септември, организираме въвеждащи дни “Код за успех”. Чрез вълнуващи групови дейности учениците се опознават и сплотяват в неформална среда, и имат възможност да се запознаят с училищните норми и ценности на Гимназията.

Не бързайте с предварителна покупка на помагала и материали по отделните предмети. В началото на учебната година учителите съобщават формата и вида на материалите /дигитални или хартиени/, които ще бъдат необходими на учениците и съответните издателства на тези учебници, които не се предоставят безплатно от Министерството на образованието и науката.

При записване на ученика в гимназията, на родителите се изпращат параметри за конфигурацията на компютърното устройство, което ще се използва в часовете по професионалните предмети. В началото на всяка учебна година учителите уведомяват учениците кои програми ще бъдат необходими за работата им в часовете.

Преместване на ученик след завършен 8/9. клас в ЧПГДН “СофтУни БУДИТЕЛ” е възможно при условие, че бъдещият ученик вземе успешно приемния си изпит и положи приравнителни изпити по избраната от него специалност.  За тях е необходима предварителна подготовка чрез курсове и допълнителни материали, които Гимназията предоставя.

Договорите за обучение за всяка следваща учебна година на ученик в ЧПГДН “СофтУни БУДИТЕЛ” се преподписват в периода януари – март на текущата учебна година.

Учебен процес и комуникация

Учебната година започва на 15 септември за всички ученици и приключва спрямо определените от МОН дати за всеки клас. По преценка на ръководството на гимназията в началото на месец септември се организират 1 – 2 седмици за ориентация на гимназистите, като семействата биват уведомени предварително за продължителността и включените дейности.

Учебните часове започват в 8:30 ч. всеки ден. При стандартни седем учебни часа по програма, учебният ден приключва в 14:30 ч. с предвидена половин час обедна почивка за хранене.

До края на 8. клас учениците имат възможност да потвърдят своя първоначален избор на специалност или да направят промяна с друга, изучавана в училището.
От 9. клас, в зависимост от това дали има места и каква е мотивацията на ученика, специалността може да бъде сменена при получаване на одобрение от Директор и при условие, че ученикът вземе успешно приравнителните си изпити, за които е необходима предварителна подготовка.
От 9. клас, в зависимост от това, дали има място в конкретната специалност и каква е мотивацията на ученика, специалността може да бъде сменена, при получаване на одобрение от Директор и при условие че ученикът вземе успешно приравнителните си изпити, за които е необходима предварителна подготовка.

По време на обучението в Гимназията всеки ученик развива следните дигитални компетенции, независимо от изучаваната специалност:

  • Работа с дигитални технологии: Усвояване на умения за работа с различни софтуери и онлайн платформи, от офис приложения до специализирани инструменти, необходими за тяхната професия.
  • Решаване на проблеми чрез технологии: Развиване на способността да анализират проблеми и да намират ефективни решения чрез използване на дигитални инструменти и данни.
  • Комуникация чрез дигитални платформи: Използване на онлайн платформи за комуникация и сътрудничество, включително писмена и визуална комуникация в дигитална среда.
  • Управление на проекти и време: Развиване на умения за организиране и изпълнение на проекти чрез дигитални инструменти за управление на задачи и екипи.

Дигитална креативност и иновации: Прилагане на творчески и иновативни подходи при работа с дигитални технологии, независимо дали е свързано с програмиране, дизайн или бизнес проекти.

Всички ученици на “СофтУни БУДИТЕЛ” имат възможност извън учебната програма да се включат на преференциални условия в допълнителни курсове, предлагани от “СофтУни”. Темите са актуални и в различни технологични направления, не само по изучаваната от ученика специалност. При успешно положен изпит в края на избрания курс, гимназистите получават сертификат.

Всеки гимназист избира втори чужд език, който ще бъде изучаван в учебната програма от 9. клас до края на гимназиален етап. Актуалните варианти са немски, френски или руски език, като обучението по втори чужд език започва от ниво А1, абсолютно начинаещ.

Комуникацията ежедневно преминава през електронния дневник на училището, включително по имейл и телефон с екипа. В началото на учебната година ще получите комуникационна карта, която следва да използвате в определени ситуации при запитване към екип “Клиентско обслужване и администрация” или към конкретен учител.

Гимназията разполага с Екип за подкрепа, който включва училищен психолог и педагогически съветник. Тяхната задача е да подпомагат учениците групово и индивидуално в процеса на личностно развитие, в партньорство с учителите и родителите. Ако ученик има нужда от продължителна подкрепа, се изготвя План за обща подкрепа на ученика, който може да включва различни дейности. В края на периода на плана родителите получават обратна връзка дали има напредък по заложените цели и нужда да бъде продължен.

Всеки срок екипът на Гимназията организира регулярни родителски срещи с възможност за индивидуален разговор и обратна връзка от учителите, преподаващи във випуска. При необходимост провеждаме индивидуални срещи с родител и учител/представител на ръководството с цел съдействие и подкрепа на ученика в академичен или личностен аспект.

Домашните работи винаги са съобразени с натовареността на всеки един клас, в зависимост от това дали учениците посещават практики, имат големи проекти за изпълнение или са включени в състезания, олимпиади и други инициативи.

След успешно явяване на ДЗИ учениците завършват с диплома за средно образование и свидетелство за професионална квалификация по професия.
В допълнение към свидетелството за професионална квалификация учениците получават приложение, съдържащо подробна информация за професионалните предметите, изучавани в гимназията, което да послужи пред работодатели и в процеса на кандидатстване за университет.

Извънкласни дейности и програми

Гимназията предоставя много възможности за учениците под формата на клубове за надграждане на знания и умения спрямо интересите им, мастър класове с външни лектори, доброволчески дейности и инициативи, предложени от Ученическия парламент. В училищния календар сме включили различни български и международни състезания, интересни и обогатяващи събития, срещи с бизнеса и със специалисти, полезни за учениците ни, както и множество стажантски програми.

Учениците в ЧПГДН “СофтУни БУДИТЕЛ” от X, XI и XII клас имат възможности за учебни практики и стажантски програми, благодарение на които се срещат отблизо с бизнеса и сферата на дейност, към която са се насочили. Някои от фирмите, с които си сътрудничим в стажовете на учениците, можете да видите в секция Партньори.

Гимназията е част от националната програма “Заедно в изкуствата и спорта” и учениците могат да участват в спортни клубове и дни с разнообразни физически предизвикателства. Винаги, когато имаме възможност спрямо метеорологичните и здравните условия, организираме по-различни дни сред природата. Организирането на планински походи и вземането на участия в спортни състезания са приоритет за нас. Благодарение на тях насърчаваме изграждането на здравословни навици и интересни преживявания на учениците.

 В ЧПГДН “СофтУни БУДИТЕЛ” спортът и движението на тийнейджърите са от голямо значение за развитието на двигателната им култура и интелектуалната им способност. Винаги, когато имаме възможност и срещайки желанието на учениците и подкрепата на родителите, организираме различни „изнесени“ дейности не само през лятото и зимата, а целогодишно.

Учебни бази

Първата база на Гимназията се намира в ж.к. Дружба 1, ул. 5006, №2, като на самото Искърско шосе пред училището са автобусните и трамвайни спирки на 28-ми Пощенски клон – трамваи 20 и 23, автобуси 10, 14, 88 и 604. Метростанция “Искърско шосе” е разположена на 10 минути пешеходно разстояние от училището.

От учебната 2022/2023 училището разполага с втора база. Тя се намира в ж.к. Младост 4, бул. Александър Малинов № 78. До базата има изключително удобен достъп с метро до метростанция „Академик Александър Теодоров-Балан“ – на 3 – 4 минути пеша до сградата на СофтУни. В близост има и удобни спирки на градски транспорт:
Автобус 76 – Спирка „Бл. 202 ж. к. Младост – 2“
Автобус 111 – Спирка „Бл. 202 ж. к. Младост – 2“

  • Автобус 76 – Спирка  „Бл. 202 ж. к. Младост – 2“
  • Автобус 111 – Спирка  „Бл. 202 ж. к. Младост – 2“

Родителите могат да заявят желанието си ученикът да използва училищния транспорт, като учениците се превозват по предварително логистицирани маршрути. Таксата се заплаща ежемесечно и уведомяваме всяка година семействата за актуалната ѝ стойност.

В базите на гимназията разполагаме с бюфети, които имат голяма посещаемост и предлагат студена и топла витрина. Менюто е разнообразно /печива, варива, сандвичи, салати/ и здравословно. Учениците може да си носят домашно приготвена храна, както и да използват онлайн платформата “Здравословно училище” за поръчка на топъл кетъринг.

Други

Частна професионална гимназия по дигитални науки „СофтУни БУДИТЕЛ“ е лицензирана от МОН частна професионална гимназия по Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО). Институцията е вписана в регистъра на институциите в системата на предучилищното и училищното образование с номер на удостоверение 352 на основание Заповед № РД 14-71/24.11.2023 г. на Министъра на образованието и науката (МОН).

Частна професионална гимназия по дигитални науки „СофтУни БУДИТЕЛ“ е юридическо лице, регистрирано по Търговския закон на България като дружество с ограничена отговорност с ЕИК 204570472 и идентификатор по ДДС BG204570472.

Лечо Лечев

Образование

Бакалавър по Компютърно и софтуерно инженерство с професионални квалификации – „Компютърен инженер“ и „Учител“ от Технически университет София.
Магистър по Компютърна бизнес информатика с професионална квалификация – Магистър по бизнес информатика от Технически университет София.
Софтуерно инженерство – Софтуерен университет (СофтУни).
 

Професионална квалификация

Основи в икономическото информационно осигуряване – ЦПО към Информационно обслужване АД.
Database Foundations – Oracle
Cambridge ESOL Level 2 Certificate in ESOL International – Cambridge
Train the trainers – Software University
SQL – Hackerrank
 

Участие в живота на гимназията

Тийм лидер на екип Приложно програмиране, Графичен дизайн, Бизнес в база Младост.