Скъпи членове на общността на СофтУни БУДИТЕЛ,
Каним ви да се запознаете с най-интересните новини, акценти и вълнуващи събития от месец октомври в нашето училище.
БЪРЗИ ВРЪЗКИ КЪМ СЕКЦИИТЕ ОТ БЮЛЕТИНА
На 20 ноемрви, в базата на СофтУни БУДИТЕЛ в Дружба, каним седмокласници и техните семейства да научат на място за нашата иновативна образователна програма, съвременни специалности, отдадени учители и пъстър училищен живот. Заповядайте на гости в СофтУни БУДИТЕЛ, за да преживеете лично как подготвяме младите умове за предизвикателствата в епохата на AI и да получите отговори на всички ваши въпроси относно обучението при нас!
Акценти от месец ОКТОМВРИ
На 29 октомври СофтУни БУДИТЕЛ организира дискусия по горещата и интригуваща тема “Evolving Minds: The Human Brain and AI in the Age of Learning” със специални гости Лиора Гастер, експерт по развитие на човешкия интелект и Петър Петров, лидер и визионер в сферата на ИИ. Модератор на събитието беше Веселин Димитров, гл. редактор на сп. Forbes – България. Пред аудиторията – учители, ученици, родители, журналисти и гости на гимназията – те споделиха своите възгледи за оптималното развитие на човешкия интелект в свят, доминиран все повече от технологиите и ИИ. Как да сме успешни като професионалисти и личности в дигиталната ера? – вижте отговорите на Лиора Гастер и Петър Петров в материала, посветен на дискусията.
Първото събитие за новата учебна година от поредицата „Образование на бъдещето“ продължи темата на миналогодишното, посветено на AI в класната стая. С Петър Петров, главен AI директор в Eleven Ventures, Александър Иванов, съосновател и управляващ партньор в CreateX Digital Agency и Native Digital и Мартин Косев, предприемач и преподавател по “Бизнес” в СофтУни БУДИТЕЛ, обсъдихме кои са новите ключови умения, които технологичният свят налага и как можем да ги развиваме още от класната стая. Пълен запис на събитието можете да гледате ТУК.
На 22 октомври СофтУни БУДИТЕЛ организира първото за новата учебна година събитие, част от Родителска академия “Будни през юношеството”. Над 200 души се включиха в онлайн семинара с участието на Рамона Прикоп – специалист от Румъния в сферата на екранните зависимости и сензорно-интеграционен терапевт. Г-жа Прикоп сподели ценни съвети и добри практики за справяне с едно от сериозните съвременни предизвикателства пред родители и учители – екранната зависимост при децата.
По случай Европейския ден на спорта в училище, който ежегодно се отбелязва в последния петък на м. септември, СофтУни БУДИТЕЛ организира вдъхновяваща среща на учениците си с двама изключителни атлети – олимпийския шампион по борба от Париж 2024 – Семен Новиков и бившия капитан на женския национален отбор по волейбол и шампион в няколко европейски отбора – Страшимира Филипова.
Психологът Ромина Василева и Мариета Кожухарова, учител по история, участваха в предавания по БНР
Ромина Василева, психолог в СофтУни БУДИТЕЛ, гостува в предаването “Време за наука” в програма Христо Ботев на БНР. Г-жа Василева представи темата “Екранна зависимост” на първото за учебната година събитие на гимназията в Родителска академия “Будни през юношеството”. Мариета Кожухарова, учител по история, пък се включи в подкаста на радио София “Ние, Децата”, посветен на темата “История”. Тя сподели със слушателите коя част от историята би променила и как се е зародила страстта ѝ към тази наука.
В края на октомври учениците на СофтУни БУДИТЕЛ от 11. и 12. клас се срещнаха с представители на нидерландската частна образователна институция TIO Business school. Младежите научиха повече за възможностите за развитие, които предоставят бакалавърските и магистърските им програми, както и детайли за живота в университета и градовете, в които TIO Business school имат свои бази.
СофтУни БУДИТЕЛ се включи като партньор в Националната кампания на Bioderma „Заедно сме в борбата срещу акнето“. Това е социално значима кауза, която подкрепя младежите в уязвим за тях период. Целта на инициативата е да привлече общественото внимание към проблема с акнето, както и да подчертае ключовата роля на дерматолога за лечението му.
Предприемачите Георги Кирилов, създател на Cost-Effective Software и Веселин Тонов, основател на Video Fabrika и Epic Media Group, споделиха своите лични вдъхновяващи истории на успеха с учениците ни по време на гостуването си в гимназията на 22 и 23 октомври. Те разкриха пред младежите, че добрата кариера се гради не само с придобитите знания и умения, но и чрез етично поведение и ефективна комуникация с екипа, с който работим.
На 16 октомери в часовете по гражданско образование на 11. клас се проведе дейността A Game To Remember, посветена на Втората световна война и Холокоста. Играта е базирана на методология за ангажиране на участниците през преживяване, подобно на Escape стая и е резултат от двугодишен проект на сдружение “Възможности без граници”.
Старт на новия ученически клуб „Модел ООН“ в гимназията
С радост обявяваме стартирането на клуб „Модел ООН“ в нашата гимназия, иницииран от нашата ученичка Карина Младенова от 11. клас с подкрепата на Дружеството на ООН в България. Клубът предоставя на учениците възможност да се запознаят отблизо с дипломацията и процесите в ООН, развивайки умения за дебат, критично мислене и решаване на проблеми. Участниците влизат в ролята на дипломати, представляващи различни страни и работещи по глобални въпроси като климатичните промени и правата на човека.
Създаването на клуба е отличен пример за инициативност и лидерство, като предоставя на учениците реална възможност за изява и принос към глобалния диалог. С подкрепата на Дружеството на ООН в България, нашите ученици ще имат възможност да участват в международни симулации, подготвяйки ги за бъдещи университетски и професионални предизвикателства. Очакваме с нетърпение първите успехи на клуба и благодарим на всички, които подкрепят тази стойностна инициатива.
Постижения, участия и изяви на нашите ученици и учители
Нови кошчета за рециклиране на хартия и пластмасови капачки, лекция с интересен гост от Нидерландия и благотворителен базар по случай Световния ден на здравословното хранене са само част от инициативите на учениците от Еко-клуб БУДИТЕЛ през последния месец. Те канят свои ученици да се присъединят към тях и заедно да допринесат за положителната промяна на заобикалящия ги свят.
На 18 октомври учениците от The A team в СофтУни БУДИТЕЛ с ръководител Мариян Йорданов взеха участие в събитието AI Destination Bulgaria: Code the Future, организирано от Джуниър Ачийвмънт България в рамките на Европейската седмица на програмирането. Младежите представиха проекта си Pensa Club – иновативна дигитална и интерактивна платформа, която има за цел да подобри качеството на живот на възрастните хора, като ги включва активно в съвременното общество.
Бъдещите програмисти от 9. до 12. клас участваха в конференцията DEV:Challenge Accepted
Дванадесетокласници от специалност „Предприемачество и дигитален бизнес” посетиха Robotics Strategy Forum 2024 – най-голямото събитие за иновации в роботиката и автономните технологии у нас. Учениците, придружавани от преподавателите си Мартин Косев и Галина Горянова, се докоснаха до света на роботиката, запознаха се с процесите на изграждане на машини и наблюдаваха робо рали с управляеми роботи.
На 22 октомври Олга Нинова-Траянова, директор “Образование” в СофтУни БУДИТЕЛ и Лечо Лечев – зам.-директор и преподавател в гимназията, взеха участие в семинар, който представи платформата за обучение ITeachWell – ценен ресурс за справяне с техностерса в дигиталната среда. Акцент в срещата бяха темите за преодоляване на претоварването, баланса между работата и личния живот, стреса при използването на новите технологии.
Предстоящо
- Родителски срещи за кариерно ориентиране с гост-експерт по темата Гергана Раковска:
12 ноември – 10. клас;
13 ноември – 11. клас,
14 ноември – 12. клас; - Пътуване на наши ученици за състезанието World Scholar’s Cup в Yale University – 11 – 22 ноември;
- Math Matrix – математически турнир на СофтУни БУДИТЕЛ, подходящ за ученици от 6. до 10. клас. За записване – https://tinyurl.com/5n8mwchb – дата на провеждане: 23 ноември;
- Участие на наши ученици в Design WeekEnd – Пловдив – 23 ноември;
- Родителски срещи за 8. и 9. клас в база Дружба – 26 и 27 ноември.
На 17 декември гимназията ни ще бъде домакин на театрален спектакъл с тема астрофизика, озаглавен „Дългият път към звездите“. Спектакълът е уникална комбинация от наука и театър, която преплита последните теории за произхода на живота и вселената със забавна комедийна презентация. Сценаристът и режисьор Андреа Брунело и неговият екип ще преведат сложните астрофизични концепции в достъпна и забавна форма, включително чрез въображаеми дебати на известен астрофизик в популярно телевизионно шоу. Заповядайте да се потопите в театралното приключение, където науката среща изкуството! Очаквайте през ноември повече информация за спектакъла.